Laisvas žaidimas

Laisvas žaidimas

Laisvas žaidimas

Laisvas žaidimas - tai žaidimas, kuris neturi iš anksto numatytų taisyklių, nėra teisingų ir neteisingų atsakymų, nėra galutinio tikslo. Viso žaidimo varomoji jėga yra vaiko vaizduotė, kuri nukreipia žaidimą pasirinkta linkme. Viskas vyksta ekspromtu ir improvizuojant. Nauda vaikui yra milžiniška, o įtraukiantis ir prikaustantis siužetas gali jums padovanoti kelias laisvas minutes puodeliui arbatos. 


Kokie žaislai tinkami laisvam žaidimui? Tai žaislai, kurie neturi apibrėžtos funkcijos ir yra universalūs. Medinės kaladėlės, konstruktoriai, lėlių namas, figūrėlės... Tokio tipo žaidimams  puikiai tinka ir daiktai: lazdelė, kuri gali pavirsti į mikrofoną, muzikos intrumentą ar raktą; medžiagos skiautė, kuri gali būti superherojaus kostiumo detalė ar statomo namo dekoracija. 


Kodėl laisvas žaidimas yra naudingas jūsų vaikui?


Skatina eksperimentuoti. 

Laisvas žaidimas yra puikus būdas naujų teorijų atsiradimui,  nes tai yra “emociškai saugus” žaidimas. Čia nėra taisyklių, gerų ir blogų sprendimų. Vaikas turi visišką laisvę, todėl gali nebijoti klysti, pažinti ir atrasti.


Lavina lyderystės įgūdžius.
Suteikdami progą žaisti universaliais žaislais, mes galime stebėti, kaip vaikai imasi iniciatyvos, tampa savo žaidimo “lyderiais”, kuriasi taisykles.


Lavina problemų sprendimo įgūdžius.

Problemų sprendimo priėmimas yra svarbi vaiko ugdymo dalis, kuri lavina intelektinius gebėjimus. Šie padeda kurti tvirtus pagrindus, formuojant stiprią ir nepriklausomą asmenybę. 


Lavinama vaizduotė.
Knygose piešti paveikslėliai, elektroniniai žaislai ar ekranai - tai daugiau ar mažiau atima galimybę reikštis tikrajai vaiko vaizduotei. Tuo tarpu laisvas žaidimas reikalauja “įjungti” vaizduotę pilnu pajėgumu ir kurti. 


Padeda įsisavinti kasdienio gyvenimo situacijas. 

Vaidinimas laisvo žaidimo metu gali padėti įsisavinti ir susitvarkyti su naujomis situacijomis realiame gyvenime. Pavyzdžiui, mergaitė žaidžia su savo lėle-kūdikiu ir vaidina mamą, kai atsiranda naujas šeimos narys. Taip per žaidimą vaikas bando priimti didelius gyvenimo pokyčius. Tėvams verta atkreipti dėmesį, kokias problemas tokiuose žaidimuose susikuria vaikai, tai gali atskleisti tam tikras nuoskaudas apie kurias verta pasikalbėti.


Laisvas žaidimas “nesensta”.
Laisvas žaidimas ir universalūs žaislai yra nepavaldūs laikui. Močiutė traukia iš palėpės ilgai gulėjusius Lego konstruktorius. Daugelis turime universalių žaislų, kuriuos palikome vaikams dar iš savo vaikystės. Nesensta jie dar ir todėl, kad tinka įvairioms amžiaus grupės vaikams, kurie universalius žaislus “prisiderina” pagal savo turimus įgūdžius. Su tuo pačiu žaislu gali žaisti skirtingo amžiaus vaikai, pritaikydami jam savas taisykles, turimus įgūdžius.


Kaip paskatinti vaiką žaisti laisvo tipo žaidimus?
-Palikite laisvo laiko. Sukurkite laiko savo vaikui nuobodžiauti. Nuobodulys yra labai stipri jėga, kurianti kūrybišką žaidimą. 

-Leiskite vaikui diktuoti žaidimo tempą ir taisykles. Natūraliai laisvo žaidimo eigai trukdo patarinėjimai ir nurodymai, kaip reikia žaisti. 

-Atviro tipo klausimai skatina laisvą žaidimą. Taip padėsite savo vaikui būti tuo, kuris diktuos žaidimo taisykles. Taip pat parodysite susidomėjimą ir paskatinsite žaisti. Pavyzdžiui: “Kodėl tavo žaidime katė verkia?”, “Kaip sugalvojai pastatyti šią pilį?” ir panašaus pobūdžio klausimai, kurie skatintų vaiką atsakyti daugiau nei taip arba ne.

-Pasirūpinkite universaliais žaislais. Jų pasirinkimas labai platus - nuo virtuvės komplekto iki konstruktorių. Stebėkite savo vaiką ir pagalvokite, kas jam labiausiai tiktų, ir kartais eksperimentuokite bei suteikite vaikui naujas žaidimo patirtis.

-Kūryba yra neatsiejama nuo laisvo žaidimo. Paskirkite kampelį, kuriame vaikas galėtų laisvai piešti, dažyti ir kurti. Tėvai neturėtų pergyventi, kad kažkas išsipurvins. Juk laisvas žaidimas neturi jokių taisyklių.

Suteikite laisvam žaidimui laisvės. Nesistenkite taisyti vaiko ar nubrėžti žaidimo tikslų. Net jei ir vaikas prašo prisijungti į jo žaidimą, leiskite jam vadovauti ir būkite pasyvus dalyvis. Laisvas žaidimas jums gali suteikti galimybę ne tik lavinti įvairius įgūdžius, bet ir atskleisti, koks nepaprastas jūsų vaikas.

€0,78
€456,78
€123.456,78