Sensoriniai-taktiliniai žaidimai ir jų svarba
Sensoriniai-taktiliniai žaidimai ir jų svarba
Sensoriniai-taktiliniai žaidimai ir jų svarba
Taktilinė (lytėjimo) sistema suteikia mums informaciją apie aplinką (slėgį, vibraciją, judėjimą, skausmą ir temperatūrą). Šie receptoriai yra išsidėstę žmogaus odoje, vidaus organuose (skausmas), jie suteikia informaciją apie objekto savybes jį palietus (švelnus, šiurkštus). Iš lytėjimo receptoriais gautos informacijos suvokiame, ar aplinkoje yra pavojingų veiksnių (pvz., karštas paviršius). Todėl nuo mažens verta lavinti vaikų taktiliką sensoriniais žaidimais. Kaip padėti vaikams pažinti juos supančią aplinką? Kokias sensorines priemones ar žaislus pasitelkti taktilikos lavinimui?
Vaikams nuo gimimo lavinti taktiliką puikiai tinka sensoriniai kamuoliukai, lavinamieji kubai ir kilimėliai, barškučiai iš natūralių medžiagų.
Moksliniai tyrimai rodo, jog vaikai nuo gimimo turi liesti, matyti, ragauti įvairius daiktus, tokiu būdu vaikai susipažįsta su juos supančiu pasauliu. Kuo daugiau vaikas bus čiupinėjęs, matęs, ragavęs ir girdėjęs tuo geriau vystosi vaiko jutiminė sistema. Tad kalbant apie kūdikius, kurie viską kiša į burnytę, labai svarbu pasirinkti saugias priemones ragavimui. Šie žaislai pagaminti taip, kad jie būtų ne tik saugūs, bet ir malonūs liesti bei tyrinėti.
|
|
Skirtingų tekstūrų daiktai lavina vaiko tinkamą reakciją į dirgiklius bei sensorinius įgūdžius. Skirtingos tekstūros - tai pirmieji sensoriniai žaidimai, kurie stimuliuoja smegenis, todėl šiems žaidimams svarbu pasitelkti priemones, kurie leistų pajusti švelnų, šiurkštų, lygų ar grublėtą paviršių, sužadintų smalsumą įvairias šiugždėjimais.
|
|
Nuo 2-3 metų lavinti taktiliką puikiai tinka lietimo pojūčių atminties žaidimai, kinetinis smėlis, lietimo pojūčių krepšeliai. Taktilinę sistemą sudaro nervai esantys po oda, todėl vaikai žaisdami su šiomis priemonėmis jaus tekstūrų skirtumus, švelnų prisilietimą, paspaudimą. Visa tai padeda suvokti aplinkinį pasaulį, kurių dėka jaučiame savigynos ir savisaugos reakcijas, būtinus mums išgyventi.
|
|
Lietimo pojūčių krepšeliai sudaryti iš skirtingų tekstūrų detalių/kvadratėlių, kurie lavina taktilinius pojūčius ir smulkiąją motoriką.
|
|
Taktilinė sistema yra itin svarbi, o išlavėję lytėjimo pojūčiai turi įtakos tiek mokymosi gebėjimams, tiek socialiniam bei emociniam augimui ateityje. Teigiamas emocines patirtis keliantis prisilietimas yra susijęs su sklandesniu mokymusi, kalbos suvokimu ir streso lygiu. Šią sistemą galima stimuliuoti supažindinant su įvairiomis medžiagomis, tekstūromis, temperatūromis, masažuojant, minkant, lipdant.
Žaislų miško ambasadorė, edukologė Indrė Neimantė
Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorė