Sensoriniai-taktiliniai žaidimai ir jų svarba

Sensoriniai-taktiliniai žaidimai ir jų svarba

Sensoriniai-taktiliniai žaidimai ir jų svarba

Sensoriniai-taktiliniai žaidimai ir jų svarba

Taktilinė (lytėjimo) sistema suteikia mums informaciją apie aplinką (slėgį, vibraciją, judėjimą, skausmą ir temperatūrą). Šie receptoriai yra išsidėstę žmogaus odoje, vidaus organuose (skausmas), jie suteikia informaciją apie objekto savybes jį palietus (švelnus, šiurkštus). Iš lytėjimo receptoriais gautos informacijos suvokiame, ar aplinkoje yra pavojingų veiksnių (pvz., karštas paviršius). Todėl nuo mažens verta lavinti vaikų taktiliką sensoriniais žaidimais. Kaip padėti vaikams pažinti juos supančią aplinką? Kokias sensorines priemones ar žaislus pasitelkti taktilikos lavinimui?

 

Vaikams nuo gimimo lavinti taktiliką puikiai tinka sensoriniai kamuoliukai, lavinamieji kubai ir kilimėliai, barškučiai iš natūralių medžiagų.

Moksliniai tyrimai rodo, jog vaikai nuo gimimo turi liesti, matyti, ragauti įvairius daiktus, tokiu būdu vaikai susipažįsta su juos supančiu pasauliu. Kuo daugiau vaikas bus čiupinėjęs, matęs, ragavęs ir girdėjęs tuo geriau vystosi vaiko jutiminė sistema. Tad kalbant apie kūdikius, kurie viską kiša į burnytę, labai svarbu pasirinkti saugias priemones ragavimui. Šie žaislai pagaminti taip, kad jie būtų ne tik saugūs, bet ir malonūs liesti bei tyrinėti.

 • Sensoriniai kamuoliukai pagaminti iš saugios silikoninės medžiagos.
 • Sensorinį kamuoliuką galima lankstyti, tempti, o iškilus paviršius stimuliuoja lytėjimo pojūčius, taip pat pajungiamas akių-rankų koordinacijos, smulkiosios motorikos lavinimas.
 • Barškučiai padengti natūraliais aliejais ir dažais vandens pagrindu.
 • Barškutis yra žvaigždės formos, ant virvelių sukabinti maži diskeliai, kurie skleidžia malonų barškėjimo garsą ir gali tapti puikia sensorine treniruote, kuri tuo pačiu lavins mažylio dėmesio koncentraciją.

 

Skirtingų tekstūrų daiktai lavina vaiko tinkamą reakciją į dirgiklius bei sensorinius įgūdžius. Skirtingos tekstūros - tai pirmieji sensoriniai žaidimai, kurie stimuliuoja smegenis, todėl šiems žaidimams svarbu pasitelkti priemones, kurie leistų pajusti švelnų, šiurkštų, lygų ar grublėtą paviršių, sužadintų smalsumą įvairias šiugždėjimais.

 

 • Lavinamasis kubas pasiūtas ne tik iš skirtingų tekstūrų, bet ir turi atsikišusias medžiagines dalis, kurios puikiai tinka tyrinėjimui pirštukais taip lavindamos net tik pojūčius, bet ir mažylio smulkiąją motoriką.
 • Veiklos kilimėlis skleidžia garsus, turi šiugždančius lapelius ir  kišenėlės, kuriose paslėpti lobiai taktilikai lavinti.
 • Ant veiklos kilimėlio galima gulėti, sėdėti ir net vaikščioti basomis kojomis – patirti jį įvairias pojūčiais.

 

Nuo 2-3 metų lavinti taktiliką puikiai tinka lietimo pojūčių atminties žaidimai, kinetinis smėlis, lietimo pojūčių krepšeliai. Taktilinę sistemą sudaro nervai esantys po oda, todėl vaikai žaisdami su šiomis priemonėmis jaus tekstūrų skirtumus, švelnų prisilietimą, paspaudimą. Visa tai padeda suvokti aplinkinį pasaulį, kurių dėka jaučiame savigynos ir savisaugos reakcijas, būtinus mums išgyventi.

 

 • Lietimo pojūčių atminties žaidimo iššūkis - atrasti kitą tokį patį paviršių pasitelkiant tik taktiliką (lytėjimą).
 • Šis žaidimas lavins ne tik įvairių paviršių, bet ir spalvų pažinimą, vaikai pasiners į sensorinius atradimus.
 • Lavinami ne tik sensoriniai pojūčiai, bet ir smulkioji motorika, dėmesio koncentracija.
 • Vyresnių vaikų viena geriausių sensorinių veiklų priemonė - kinetinis smėlis. Jo tekstūra skiriasi nuo įprastinio modelinio - žaisdami su juo, smėlis šiek tiek juda, todėl sukeliami sensoriniai pojūčiai. 
 • Veiklos su kinetiniu smėliu taip pat padeda nurimti, lavina smulkiąją motoriką, rankų ir pirštų raumenis, rankų-akių koordinaciją.

 

 

 

Lietimo pojūčių krepšeliai sudaryti iš skirtingų tekstūrų detalių/kvadratėlių, kurie lavina taktilinius pojūčius ir smulkiąją motoriką.

 

 • Šie kvadratėliai yra skirtingų tekstūrų, todėl skatina vaiką pajusti ir atpažinti, koks jis - šiurkštus, slidus, šilkinis, minkštas?
 • Su šiuo rinkiniu vaikas lavins ne tik taktilinius gebėjimus, bet ir mokysis palyginti, gerins kalbinius įgūdžius ir plės žodyną. 
 • Šios detalės spalvotos, įdomios, skirtingų formų bei paviršių.
 • Rinkinyje yra kortelės kviečiančios susipažinti su figūromis, paviršiais bei plėsti žodyną.
 • Kartu su vaiku galima ne tik liesti, bet ir ieškoti vienodų formų, paviršių ar tekstūrų tarp skirtingų detalių.

 

Taktilinė sistema yra itin svarbi, o išlavėję lytėjimo pojūčiai turi įtakos tiek mokymosi gebėjimams, tiek socialiniam bei emociniam augimui ateityje. Teigiamas emocines patirtis keliantis prisilietimas yra susijęs su sklandesniu mokymusi, kalbos suvokimu ir streso lygiu. Šią sistemą galima stimuliuoti supažindinant su įvairiomis medžiagomis, tekstūromis, temperatūromis, masažuojant, minkant, lipdant.

 

Žaislų miško ambasadorė, edukologė Indrė Neimantė
Klaipėdos valstybinės kolegijos lektorė

€0,78
€456,78
€123.456,78