Mokymasis piešti ir rašyti be pieštuko? Tikrai taip!

Mokymasis piešti ir rašyti be pieštuko? Tikrai taip!

Mokymasis piešti ir rašyti be pieštuko? Tikrai taip!

Mokymasis piešti ir rašyti be pieštuko? Tikrai taip!

Niekam ne paslaptis, kad rašymas ir piešimas yra veikla, kuri reikalauja gerai išvystytos smulkiosios motorikos. Kalbant būtent apie šiuos įgūdžius, smulkiąją motoriką galima suskirstyti į mažesnius žingsnius, pavyzdžiui, gebėjimą išlaikyti ir tinkama jėga spausti rašymo priemonę, atlikti tikslingus ir koordinuotus judesius ranka, kirsti vidurio liniją ir daug kitų. Tai yra kompleksinis įgūdis.

Mokslinė literatūra teigia, kad net 10-30% mokyklinio amžiaus, įprastos raidos vaikų patiria įvairius sunkumus susijusius su rašymu ar piešimu. Nereikia ir mokslinių straipsnių, kad suprastume, jog tai itin dažnas reiškinys. Net neabejoju, kad kiekvienas savo artimoje aplinkoje turime bent vieną pavyzdį, kai vaikui nesiseka ar nesisekė rašyti/piešti.

Dėl šių priežasčių, daugelis tėvų ir specialistų stengiasi kuo greičiau įsprausti rašymo priemonę į vaiko delną ir liepia rašyti ir piešti. Taip, įgūdis gal ir suformuojamas, tačiau vaiko patirtis neretai būna ne visai maloni.

Įdomu tai, kad anksčiau minėtus, rašymui ir piešimui reikalingus įgūdžius galima pradėti formuoti be rašymo priemonės, o tiesiog su žnyplėmis!

Tam puikiai tinka Learning resources Vaivorykštinis rūšiavimo rinkinys. Rinkinį sudaro smulkiosios motorikos lavinimo žnyplės ir įvairių spalvų formelės.

Imant formeles su žnyplėmis, stiprinami vaiko rankų raumenys ir didinama bei gerinama judesių amplitudė ir koordinacija. Išdėsčius formeles skirtingomis padėtimis galima mokyti vaiką planuoti judesius ir skatinti kirsti vidurio liniją. Be motorinių judesių lavinimo, priemonė ugdo ir vizualinius įgūdžius  rūšiavimą pagal spalvas ar formas, sekų pratęsimą (oranžinis, raudonas, geltonas, oranžinis.....) ir kitus svarbius įgūdžius.

Nepamirškite, kad už rašymo/piešimo įgūdžio slypi kur kas daugiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio! Lavinkime vaikus smagiai ir kūrybiškai – pasirodo, jog tam visai nereikia rašiklio ar pieštuko.

Tekstą parengė ergoterapeutas Lukas Kamarauskas

Kitos žaislų priemonės, skirtos lavinti smulkiąją motoriką:
Grapat dubenėliai su rutuliukais

Grapat dubenėliai su gilėmis
Grimm's picetas
Rinkinys smulkiajai motorikai
Rinkinys - Smėlis ir vanduo

€0,78
€456,78
€123.456,78